Lectio divina

Tiina Klement

Kohtusin lectio divina meetodiga aastaid tagasi ja juba esimesel korral puudutas see piiblilugemise vorm sügavalt kõiki, kes meie väikegrupis osalesid. Olime siis äsja Jumala juurde tulnud noored ning ammutasime teadmisi kõigest, mida kirik meil pakkus. Käisime jumalateenistusel, osalesime piiblitundides ja uurisime pühakirja, kuulasime kuulsaid jutlustajaid, kuid siiski jäi midagi justkui alati puudu. Ühel õhtul, kui taas oma grupiga kokku saime, tutvustati meile lectio divina piiblilugemismeetodit ning sellest õhtust sai alguse uus hingamine meie kõigi jaoks. Kogesime, kuidas Jumal hakkas meiega kõnelema ja piiblitekst muutus elavaks, otsekui oleksime ise Jeesuse-aegsesse maailma sattunud. Mitte keegi ei õpetanud, ei vaielnud, me ei arutanud sel korral usutõdede üle, vaid jagasime üksteisega seda, mida Püha Vaim kellelegi andis, ja kogesime, et Jumal rääkis meile otse südamesse.

Lectio divina on ladinekeelne väljend, mis tähendab „püha või jumalikku lugemist”. Seda lugemisviisi on praktiseeritud kloostrites juba varakristliku kiriku ajast peale. Lectio divina on lugemisviis, mille abil me suhtleme piiblitekstiga palve kaudu. Mõnikord on seda lugemisviisi kirjeldatud ka kui lugemist “südame kõrvadega”. Tavaliselt Piiblit lugedes me analüüsime teksti, vaatame ajaloolist konteksti, keelt ja siis arutame loetu üle. Lectio divina puhul on aga kõige olulisem kuulamine. Me loeme piibliteksti kui elavat Jumala sõna ja kuulatame, milline fraas või lause meid kõige enam puudutab või meie tähelepanu köidab. Leides selle sõna või fraasi, mõtiskleme selle üle ja püüame kuulatada, mida Issand meile selle läbi ütleb.

Meditatsioon lõpeb alati palvega. See on meie vastus Jumalale. Me täname ja ülistame Jumalat ning räägime talle sellest, mis meie südant ja meeli liigutas.

Kui sa oled üksi, siis püsi pärast meditatsiooni ja palvet mõni minut vaikuses. Grupis palvetades on oluline osa ka jagamisringil. Jumal kõnetab meid igaüht erilisel viisil. Jagades üksteisega seda, mida Püha Vaim meile südamesse on andnud, me julgustame ja toetame oma õdesid-vendi Kristuses.

Seesugune palvetamise viis vajab harjutamist ja usaldust nende inimeste vastu, kellega koos palvegrupis ollakse. Lectio divina meetodi püsiv praktiseerimine rikastab meie vaimulikku elu ja aitab meil saavutada lähedasemat suhet Kristusega. Lectio divina piiblilugemine sobib nii neile, kes juba aastaid kirikus on käinud, kui ka neile, kelle jaoks kristlik usk on alles uus.