Magda Misjonipoe viimane sünnipäev

Jaana Maria Unga

11. oktoobril 2013 a avas Magda Misjonipood uksed Tammsaare tee 89 asuvas hilisnõukogudeaegses keskuses. Juba veidi varem asutatud mittetulundusühing Magdaleena seadis oma eesmärgiks toetada lastega peresid ja koguda raha Mustamäele kiriku ehitamise tarvis ning sealse laste- ja noortetöö heaks. Magda pood täitis ühingu eesmärke ning pakkus laias valikus ning soodsate hindadega riide- ja kodukaupa. Kliendid rõõmustasid – suure kotitäie lasteriiete eest pidi maksma vaid kümmekond eurot. Lisaks oli müügi kõrvalt võimalik koguda raha ka heategevuseks. Kümne aasta jooksul sai kümneid tuhandeid eurosid annetada kokku nii Mustamäe kiriku ehituseks ja tegevuseks kui Peeteli kiriku sotsiaalkeskuse heaks. Lisaks aitas heategevusliku kauba müügist saadud tulu tasuda koguduse ajalehe valmimise ja mitmesuguste üritustega seotud kulusid.
Kasutatud riiete kaubanduses unikaalsena oli kogu Magda poe tegevuse ajal võimalik saada igapäevaselt
tasuta riideid ja jalanõusid poe vahekoridorist, kus oli selle jaoks pea ühe kuupmeetri suurune kast. Üsna
sageli jagati ka tasuta mööblit, nõusid, raamatuid ja mänguasju. Magda pood ei jaganud seisukohta teiste
samalaadsete poodidega, et tasuta andmine toob oste vähemaks. Tõestasime vastupidist! Tänulikud abisaajad tulid ka poodi ostma ning need, kes poleks poodi nagunii tulnud, said vähemalt tasuta nii endale kui lähedastele riided selga.
Just rohelise jalajälje vähendamine on olnud Magda Misjonipoe oluline samm. Nii palju kui võimalik,
püüdsime kogu annetatud kauba realiseerida. Päris prügi tuli ikkagi prügimäele saata, sest vahel harva ajas mõni annetaja prügikasti sisu ja annetamiseks saadetava kauba siiski omavahel segamini. Rõivad, millel olulised defektid, läksid taaskasutuseks. Osa ümbertöötlust sai teha ka ise. Näiteks väiksemad õmblused ja puuduvad nööbid parandati juba poes. Triiksärkidest sai teha uusi rõivaid, trikotaažist heegeldatud vaipu ja korve, tekstiilijääkidest kotte, pajalappe jne. Üks Magda eripärasid oli ka see, et iga väiksemagi detaili ja annetatud kauba puhul püüdsime näidata, kuidas seda saaks uuesti kasutada või taaskasutada. Komplekteerisime, rühmitasime ja pakkisime ning seeläbi jagasime ideesid. Saime klientidelt tihti kuulda, et Magda on pood-kustleiab-kõike.
Miks ma räägin Magda poest mineviku vormis? Aga sellepärast, et 10. sünnipäev jäi poele ühtlasi ka viimaseks. Kui sellest uudisest kliente teavitasime, siis oli üks esimesi küsimusi: “Miks?”. Läbi aastate jagus
Magda Misjonipoel palju sponsoreid ja toetajaid, kes tulid ja läksid, mõni üksik jäi. Päris mitmed jäid kõrvale majanduslikel põhjustel – laopinda tuli vähendada ning kaupa koguda polnud enam võimalik. Mõni jäi kõrvale ka vanuse tõttu. Probleeme tekkis transpordi organiseerimisel Norrast Eestisse, sest suurema osa ajast just sealtkaudu meile kaup liikus. Positiivse poole pealt tuli aasta-aastalt juurde eestimaiseid annetajaid ning nii mõnigi klient tõi ostlema tulles annetuskotikese kaasa. Kõige raskema aja tõi koroona ning Ukrainas toimuva sõja mõju Euroopale. Majandusliku languse perioodil tundsime pidevat survet elektrikulude ja tööjõukulude osas. Riik soovis oma osa käibemaksuna ning tulevikus oleks see veelgi tõusnud.
Hindasid ei olnud võimalik tõsta mitmel põhjusel. Esiteks, kaupluse eesmärk oli pakkuda soodsalt kvaliteetset kaupa ning hinnatõus oleks mõjutanud eelkõige esmatarbeks vajalikku riide- ja kodukaupa.
Teiseks, Tallinna tihedas konkurentsis oli keeruline hindu kergitada teistega samale või kõrgemale tasemele, sest asukoht oli konkurentidest kehvem. Kolida aga ei olnud mõtet kolimiskulude ja poele pakutud soodsa rendihinna tõttu. Kui kuludega nulli jäime, siis lohutasime end, et saame vähemalt abivajajaid kaubaga aidata, kui raha korjata ei õnnestu. Piir saabus ette siis, kui ka palgasumma võlgu hakkas jääma. Tee nii palju head kui suudad, aga paraku süüa tahaks ikka. Tundus, et poe periood saab Magda Misjonipoe ajaloos otsa ning on aeg heategevusega teises suunas jätkata.
Milline on olnud klientide tagasiside uudisele, et Magda pood lõpetab? Oleme saanud nii palju sõnumeid ja kirjeldusi, kui vajalik see pood on väga paljude inimeste ja perede jaoks olnud! On meenutusi, kuidas lapsed on saanud riidesse sünnist kuni algkooli ajani. Räägitakse sellest, kuidas kõik vajalik on tulnud Magda poest. Mõni jutustab, kuidas tasuta riiete hulgast saadud asjad on päästnud teda perioodil, kui raha oli vaid vajaliku toidu jaoks. On mitmeid kliente, kelle vanaduspõlve me oleme saanud jälgida. Nad on ikka ja jälle, päev-päevalt tulnud Magdasse, et lahke sõna ja naeratus leida ning selliselt oma üksildane päev rikkalikumaks saada, kuni nende aeg on tulnud Jumala juurde minna. Oleme mänginud lastega, lohutanud kurbi ja naernud rõõmsatega, oleme tunnistanud abieluettepanekute tegemist ning andnud
hea nõu taaskasutamise osas. Oleme aidanud kohalikke ja kaugemaid Eesti peresid esmavajaliku kaubaga.
Komplekteerisime pakke ja jagasime riideid Ukraina peredele. Viimastel nädalatel kuuleme iga päev, et miks te ometi lõpetate, sest teid on nii vaja! Kuuleme hääles pettumust, igatsust ja kurbust, sest Magdast on saanud just nagu üks osa klientide elust. Meist on saanud pere.
Öeldakse, et kui maailm sulgeb ukse, siis avab Jumal akna. Täname südamest iga ostjat ja annetajat, kes
aitasid täita meie eesmärke teiste abistamisel! Kümne aasta jooksul saime lugematu hulga naeratusi, häid
soove ja tunnustust, mis andsid meile jõudu päev päeva järel rõõmsalt poe avatuna hoida ja klientide heaolu nimel pingutada. Magda pood ei kao päris täielikult, vaid jätkab internetimüügiga. Loodame ja palvetame, et tulevad uued võimalused, kuidas Magda saab teenida kohalikku rahvast ning olla neile toeks igapäevases elus. Seetõttu ei ütle me hüvasti, vaid kohtumiseni ja Jumalaga!